• Aplikace
  • Edukace
  • Nadační fond
  • Kontakt
  • Interaktivni mapa

info@xpass.cz

Xpass s.r.o.

Vinohradská 29/93, Vinohrady,

120 00 Praha 2 vedená u Městského soudu v Praze pod sp. zn. C 366517

IČ: 170 96 740

Je špatně být v pubertě panna?

Je špatně být v pubertě panna?

Bez ohledu na pohlaví je v pořádku, když v pubertě chcete mít sex, a je v pořádku, když ho mít nechcete.

Mít nebo nemít sex je osobní volba. Každý z nás má právo se rozhodnout, zda a kdy je připraven mít sex. Pro některé lidi to může znamenat mít sex v pubertě. Pro jiné to může znamenat počkat, až budete starší, nebo můžete zahrnout osobní/duchovní hodnoty, například počkat až do manželství. Jiní lidé se nemusí cítit na sex připraveni nikdy a to je také v pořádku.  Odpověď tedy zní: ano, je zcela v pořádku nebýt sexuálně aktivní a ano, je zcela v pořádku být sexuálně aktivní. 
Myslíme si však, že je důležité si uvědomit, že na nás může být vyvíjen velký tlak, abychom měli nebo neměli sex. U dívek a žen se tento tlak zaměřuje na myšlenku, že "panenství = čistota", zatímco u chlapců a mužů může být tlak spojen se spoustou sexu. Oba tyto tlaky mohou v lidech vyvolat nezdravé pocity a očekávání. Chlapci a muži také bývají za sex oslavováni, zatímco dívky a ženy bývají zahanbovány. To je příklad sexismu a dvojího metru.

Skutečnost je taková, že nikdo není lepší nebo horší za to, že měl nebo neměl sex. Myšlenka panenství je sociální konstrukt, to znamená, že je to v naší společnosti vymyšlená představa. Někdo se nemění proto, že měl nebo neměl sex. Panenství je také často definováno představou penisu vstupujícího do vagíny. Víme však, že sex může mít mnoho podob a nemusí zahrnovat penetraci, tedy proniknutí penisu do vagíny. V zásadě se snažíme říct, že bez ohledu na pohlaví je v pořádku, když chcete mít sex, a je v pořádku, když ho mít nechcete.